Centralni sustavi
Vrsta grijanja kod kojeg se toplina proizvodi centralno u zajedničkom uređaju ili postrojenju (strojarnici tj. kotlovnici) te se pomoću određenog prijenosnika topline (voda, zraka ili para) pomoću cijevi dovodi u pojedine prostorije te toplinu prenosi grijaćim tijelima odnosno radijatorima.
Uređaj koji energiju dobivenu od energenta kojeg koristi pretvara u toplinsku energiju te potom zagrijava medij za prijenos topline. Medij je najčešće voda, a može biti i para ili zrak. Energent čija energija se koristi za stvaranje toplinske: plin, loživo ulje, bio masa, električna struja, solarna energija,toplina iz okoliša (toplinske pumpe).
Zagrijana voda se iz kotla distribuira kroz cijevi sve do grijaćih tijela u prostorijama koje se žele zagrijati. Zagrijana voda u sustavu može cirkulirati na dva načina: pirodno ili uz pomoć cirkulacijske pumpe.
Prostor se zagrijava strujanjem zraka na način da radijator zagrije zrak koji struji uz njega te ga tako zagrijanog “šalje” prema gore (konvekcija) i tako kružno zagrijava prostoriju, dok se manji dio topline prenosi radijacijom (isijavanjem) s površine zagrijanog radijatora.
Dodatak u kotlu koji se brine da ne dođe do prevelikog povećanje tlaka vode u kotlu, odnosno pretvaranje vode u paru. Ovisno o potrebi (radi li se o hlađenju ili zagrijavanju vode u sustavu) ekspanzijska posuda prikuplja višak vode ili nadopunjuje sustav vodom te tako održava tlak u sustavu.
Zašto odabrati centralno grijanje